۹ اسفند

چه کفپوشی انتخاب کنیم

۱.کفپوش

۱-۱. كليات

۱-۱-۱. تعریف کلی:

به هرگونه پوشش و لایه متحرک و یا ثابت بر روی هرگونه کف مانند کف ساختمان، مکان‌های عمومی باز و غیره را که وظیفه پوشاندن کف را به عهده دارند، کفپوش می‌گویند. با توجه به این تعریف سنگ کف، سرامیک، موکت، پوشش‌های اپوکسی، پارکت، کفپوش لمینت و PVC ، کفپوش محسوب می‌شوند.

۱-۱-۲. انواع:

– کفپوش لمینت (Laminate flooring)

– کفپوش پارکت (Parquet flooring)

– کفپوش PVC (PVC flooring)

– کفپوش اپوکسی (Epoxy flooring)

۱-۱-۳. کاربردها:

جهت پوشاندن کف ساختمانهای اداری یا تجاری، مسکونی و … به عنوان پوشش نهایی کف و همچنین جهت زیبایی به کار می‌رود. کفپوش‌ها بسته به جنس آنها دارای دو نوع کاربرد می‌باشند:

الف. کاربرد در ساختمان مسکونی: کفپوش‌های PVC، کفپوش چوبی، کفپوش پارکت، کفپوش لمینت (کاشی، سنگ مرمر، گرانیت و غیره)، موکت، لاستیک، ….

ب. کاربرد در صنعت: چوب پنبه، وینیل‌فلکسی (Vinyl flexi) و وینیل گرانیت (Vinyl Granite)، پشم‌شیشه، نایلون، پشم، ورقه (فلزی) و …

۱-۲. کفپوش PVC

۱-۲-۱. تعریف:

کفپوش از جنس PVC است و یا به عبارتی پلاستیکی می‌باشد و از امتیازات آن قابل شستشو بودن آن است.

۱-۲-۲. کاربردها:

کفپوشهای PVC را معمولاً در فضاهای اداری و تجاری استفاده می‌کنند که نیاز به شستشوی مداوم دارد. در منازل مسکونی معمولاً فقط در آشپزخانه‌ها که همواره احتمال ریزش آب وجود دارد، نصب می‌شود (شکل ۱).

۱-۲-۳. مزایا و معایب:

۱-۲-۳-۱. مزایا:

– ضد آب و قابل شستشو

– مقاومت در برابر حرارت و اسید: روکش مقاوم در برابر آتش سیگار، حرارت و اسید این امکان را فراهم ساخته تا بهترین انتخاب برای کف آشپزخانه، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها باشد.

– دارای خواص آنتی استاتیک و قابل نصب بر روی تمامی سطوح صاف

– دارای کیفیت و طول عمر بالا

– دارای انواع هموژن تقویت شده بوسیله پلی یورتان با تکنولوژی منحصر به فرد.

– دارای انواع آنتی‌باکتریال مناسب جهت نصب در راهرو و راه پله بیمارستانها، داروخانه‌ها، بخش اورژانس بیمارستان و …


شکل ۱. از کفپوش‌های PVC در مکان‌های مختلف اداری و تجاری و همچنین مسکونی می‌توان استفاده کرد.

– به دلیل سبک بودن، به راحتی و با سرعت بالایی نصب می‌شود.

– مقرون به صرفه و ارزان بودن آن با توجه به یک شکل بودن آن با نمای پارکت، از طرفداری خاصی برخوردار است.

۱-۲-۳-۲. معایب:

نصب کفپوش PVC نسبت به لمینت زمان بیشتری می‌برد. بلافاصله پس از نصب کفپوش PVC می‌توان اسباب را روی آن چید. از نظر قیمت از لمینت ارزان‌تر است اما به دلیل گران‌تر بودن اجرت نصب و زیرسازی، نهایتاً قیمت تمام شده کفپوش و لمینت بسیار به هم نزدیک است، البته با توجه به این نکته که کفپوش کف زیرین خود را خراب می‌کند و قابلیت کندن و نصب مجدد در فضایی دیگر را ندارد و همچنین از نظر زیبایی نسبت به لمینت در رده پایین‌تری قرار دارد. بر اثر سایش در محل‌های پرتردد پس از مدتی رویه رنگی طرح‌دار به مرور خرده شده و رنگ مشکی میانی پدیدار می‌گردد.

۱-۲-۴. اجزاء تشکیل دهنده:

  • مشخصات فنی: کفپوش در ابعاد مستطیلی تقریباً در ابعاد ۱۵ سانتیمتر عرض و ۹۰ سانتیمتر طول در بازار موجود می‌باشد. کفپوش را برای نصب به کف می‌چسبانند. کفپوش‌ها دارای ضخامت ۲ و ۳۳ میلیمتر بوده و به دلیل تقاضای بالا، اکثراً با طرح چوب مشابه پارکت تولید و به بازار عرضه می‌شود. بمنظور افزایش استحکام مکانیکی و دوام کفپوش‌هایPVCمعمولاً لایه‌ای محافظ در دو نوع ساده و عاجدار بر روی آن قرار می‌دهند. نوع عاجدار این لایه دارای برجستگی‌های ریز در سطح دکوراتیو آن می‌باشد تا از سرخوردن و جابجایی اجسام بر روی کفپوش جلوگیری نماید. از دیگر طرح‌های کفپوش PVC می‌توان به انواع طرح برجسته، طرح گرانیت و … اشاره نمود.

کفپوش PVC ساده: در این نوع کفپوش که کاملاً شبیه به طرح‌های پارکت و چوب می‌باشد از یک لایه PVC منسجم و با قابلیت انعطاف پذیری، جهت بهتر قرارگرفتن در کنار یکدیگر و عدم جدا شدن از سطح کار و جلوگیری از باز شدن درز در بین تایل‌های کفپوش استفاده شده است و در لایه بعدی که لایه دکوراتیو کفپوش می‌باشد، یک لایه با ضخامت تقریباً ۱۲ میکرون قرار دارد که نمایی کاملاً شبیه پارکت و چوب را برای شما به ارمغان می‌آورد و در پایان برای دوام و مقاومت در مقابل فرسایش لایه‌ای محافظ بر روی آن کشیده شده که دوام کافی جهت استفاده در کف ساختمان را دارا می‌باشد.

تنها تفاوت کفپوش PVC عاجدار و ساده در قسمت لایه دکوراتیو آن می‌باشد که در کفپوش‌های عاجدار برجستگی‌های بسیار کوچکی بر روی سطح احساس می‌شود. کاربرد آن صرفاً جهت جلوگیری از سر خوردن و جابه‌جا شدن فرش بر روی آن می‌گردد. کفپوش PVC چوبی در دو مدل با طرح‌های الواری و پارکتی در بازار عرضه می‌گردد. این نوع کفپوش PVC  چوبی از ۳ لایه تشکیل شده است که دو لایه از PVC و یک لایه دکوراتیو جهت بهتر قرار گرفتن در کنار یکدیگر و عدم جدا شدن از سطح کار و جلوگیری از باز شدن درز در بین تایل‌های کفپوش که نمایی کاملاً مشابه چوب طبیعی و پارکت را دارد، بر روی آن قرار می‌گیرد و یک لایه محافظ به جهت دوام کافی برای استفاده در کف ساختمان، بر روی آن کشیده می‌شود. دارا بودن دوام و طول عمر بالا و در عین حال نگهداری ساده‌تر در مقایسه با بقیه انواع کفپوش‌ها از مزایای آن می‌باشد (جدول ۱).

PVC Flooring 2-2. mFLOR Stand-alone BuildUp Diagrams

شکل ۲. کفپوش‌های PVC که در طرحهای متنوع به بازار عرضه می‌شود، از لایه‌های مختلفی ساخته شده است.

جدول ۱. مشخصات کفپوش PVC چوبی

 

مسکونی اداری تجاری کاربردها
۲ mm ضخامت
۱۵ cm عرض
۹۰ cm طول
درجه ۱ چین تولید
۳ سال مسکونی گارانتی

 

کفپوش‌های آنتی‌باکتریال: اصولاً این نوع از کفپوش‌ها با ایجاد سطحی حاوی یونهای نقره، باعث از بین‌رفتن میکروب‌ها می‌شوند. بدین ترتیب دیگر نیازی به استفاده از مواد شیمیایی ضد باکتری نخواهد بود. این تکنیک به قدری کارآمد است که حتی با ضربه دیدن و آسیب رسیدن به سطح پوشش، کماکان خاصیت ضد باکتری کفپوش حفظ خواهد شد.

توجه: از آنجا که ممکن است هنگام شستشو، آب به سطح زیرین کفپوش و چسب آن نفوذ کند لازم است پس از شستشو با بخار شو سطح کفپوش کاملاً خشک شود.

  • اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید: کفپوش PVCدر دو نوع کفپوش PVC تایل و کفپوش PVC رول موجود می‌باشد.

در هنگام خرید باید به نوع کاربری و محل نصب کفپوش دقت کرد تا متناسب با نوع کاربری خرید را انجام داد. مثلاً برای محل‌هایی که امکان سر خوردن وجود دارد، باید از نوع عاجدار استفاده کنیم. به طور کلی توصیه می‌شود در آشپزخانه که آب‌ریزی زیاد است از کفپوش PVC و در سایر مکان‌ها از کفپوش پارکت یا لمینت استفاده شود.

  • شرایط حمل و نگهداری کارگاهی: به طور کلی این کفپوش‌ها باید از محل‌های داغ و دمای بالا دور نگه داشته شوند. همچنین در انبار کردن این محصول باید خطر آتش سوزی را در نظر گرفت و وسایل اطفاء حریق نظیر کپسول آتش نشانی در محل موجود باشد. از افتادن اجسام داغ و جرقه‌های ناشی از جوش کاری نیز بر روی آنها خودداری شود.

۱-۲-۵. نحوه اجرای کلی:

کفپوش‌های PVC به دلیل ضخامت کم (حدود ۳ میلیمتر) و خاصیت ارتجاعی آن جهت نصب، به زیرسازی اولیه (صاف نمودن کف) نیاز خواهد داشت (در صورتی که زیرسازی به درستی انجام نشود تمامی پستی و بلندی‌های کف از پشت کفپوش احساس می‌شوند) (شکل ۳). پس از زیرسازی، کفپوش PVC توسط چسب بر روی زمین قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که به دلیل خاصیت ارتجاعی کفپوش‌های PVC نیازی به استفاده از فوم‌های سایلنت در زیر آن نخواهد بود. معمولاً جهت افزایش زیبایی و جلوه انواع کفپوش PVC و همچنین پارکت لمینت در کنار دیوارها، از قرنیز مناسب استفاده می‌شود. کفپوش PVC بر روی هر سطح مسطح مانند موزاییک، سرامیک، سنگ و یا سیمان صاف و بدون موج قابل اجرا می‌باشد. برای نصب کفپوش PVC چوبی بروی کف ابتدا زیرسازی باید انجام شود بدین صورت که اگر بر روی کف سرامیک یا سنگ قرار است نصب شود، باید سرامیک‌هایی که آسیب دیده‌اند ترمیم شوند تا هر گونه پستی و بلندی از بین برود. در غیر این صورت به دلیل ضخامت بسیار کم کفپوش PVC مورد نظر تمامی پستی و بلندی‌های کف از پشت کفپوش احساس خواهند شد. کفپوش PVC با چسب به کف چسبانده می‌شود و امکان جابجایی ندارد. همچنین بهتر است با توجه به ضریب انبساط بالای PVC دمای اتاق در هنگام نصب بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد باشد. بدین منظور بهتر است کفپوش را حداقل ۲۴ ساعت در اتاق قرارداد تا با اتاق هم دما شود.

 

شکل ۳. برای نصب کفپوش‌های PVC باید قبل از هر چیز زیرسازی و مسطح سازی انجام شود

 

۱-۲-۶. پرسنل و مدت زمان اجرا:

به دلیل سهولت نصب، یک اکیپ دو نفره به راحتی می‌تواند حدود ۱۰۰ متر مربع در روز نصب انجام دهد.

۱-۲-۷. دستگاه‌های مورد نیاز برای اجرا:

نیاز به دستگاه خاصی نیست و فقط برای برش می‌توان از ابزارهایی مانند تیغ موکت بری، قیچی و … استفاده نمود (شکل ۴).

۱-۲-۸. هزینه‌ها:

توجه : اجرت نصب سفارش‌های کمتر از ۲۵ متر، در فاکتور ۲۵ متر محاسبه خواهد شد (جدول ۲).

جدول ۲. شرح قیمت هر مترمربع کفپوش با احتساب هزینه نصب (قیمت‌ها بر حسب تومان)

 

قیمت شرح کالا ردیف
۲۸۵۰۰ کفپوش PVC وینیفلکس رونین (Ronin) با ضخامت ۱.۵mm رولی ۱
۲۹۵۰۰ کفپوش PVC روستر (Roster) با ضخامت ۲mm تایلی ۲
۳۲۰۰۰ کفپوش PVC وینیفلکس آی کی (IK) با ضخامت ۲mm تایلی ۳
۲۹۰۰۰ کفپوش PVC استراتیفی (Stratifie) با ضخامت ۲mm تایلی ۴
۳۲۵۰۰ کفپوش PVC وینیفلکس مودا (Moda) با ضخامت ۱.۶mm رولی ۵
۳۷۵۰۰ کفپوش PVC وینیفلکس تی اکو (T Eco) با ضخامت ۳mm رولی ۶
۳۸۰۰۰ کفپوش PVC وینیفلکس استریپ (IK Strip) با ضخامت ۲mm تایلی ۷

 

Man laying pvc flooring

شکل ۴. برای نصب کفپوش‌های PVC نیاز به وسیله خاصی نیست و پس از زیرسازی، می‌توان از یک وسیله برشی ساده استفاده کرد.

۱-۲-۹. شرایط جوی مناسب:

با توجه به اینکه کار در محیط داخل ساختمان انجام می‌شود، معمولاً وابستگی به شرایط جوی ندارد. ولی به جهت کاهش اثرات انبساط و انقباض دمای اتاق قبل از نصب و در حین نصب حداقل ۱۸ درجه سانتی‌گراد باشد.

۱-۲-۱۰. شرایط نگهداری پس از اجرا:

کفپوش PVC برخلاف كفپوش‌های چوبی مانند کفپوش پارکت و یا کفپوش لمینت نیازی به واكس زدن ندارند و به راحتی تمیز می‌شوند. برای از بین بردن لکه‌ها از کف می‌توان از مخلوط آب و كف مایع ظرفشویی استفاده کرد.

۱-۲-۱۱. توالی اجرا:

بهترین زمان جهت اجرای کفپوش PVC در آخرین مرحله کار و انجام شدن کلیه کارهای ساختمانی می‌باشد.

۱-۲-۱۲. کنترل کیفی و فاکتورهای تعیین کننده:

۱-۲-۱۲-۱. اجرای صحیح:

– از کفپوش مناسب با محل نصب استفاده شده باشد. مثلاً در جلوی درب حمام حتما از نوع عاجدار استفاده شود.

– در هنگام نصب دقت کافی صورت گیرد تا کفپوش کاملاً به کف بچسبد و اصطلاحاً زیر آن باد نیفتد.

– از نوع استاندارد کفپوش استفاده شده باشد.

– هم دمایی بین کفپوش و اتاق، قبل از نصب صورت گرفته باشد.

– برای حاشیه‌ها و محل قطع کفپوش در ورودی درب از قرنیز و ابزار مناسب مانند گرده استفاده شود.

 

۰۹۱۳۹۹۹۹۰۲۵ نفیس پلاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 18 =